Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Olympia Fest – Screening Schedule


 

16th Olympia Festival – Screening Schedule at Apollo Theatre

SATURDAY, 30-11-2013

20.00 Opening Ceremony

ΚΥΡΙΑΚΗ/ SUNDAY 01-12

18.30

  • The Little Blond Boy with a White Sheep, animation, Eloi Henriod, Γαλλία/ France, 9′, 2013        
  • The Amber Amulet, Matthew Moore, Αυστραλία/ Australia, 22΄, 2013
  • Antboy,AskHasselbalch, Δανία/ Denmark, 77’, 2013

20.30

  • The green teeth, animation, Svetlana Andrianova, Ρωσία/ Russia, 5’, 2012
  • Happy birthday, Mohanad Hayal, Ιράκ- Ηνωμένο Βασίλειο- Ουγγαρία/ Iraq- United Kingdom- Hungary, 8΄, 2013
  • Touch of the light, Chang Jung-Chi, Ταϊβάν- Χονγκ Κονγκ/ Taiwan- Hong Kong, 110’, 2012

ΔΕΥΤΕΡΑ/MONDAY 02-12

16.45

  • Wasteland – So that no one becomes aware of it, Anne Kodura, Γερμανία/ Germany, 79΄, 2013

18.30

  • The Meatballs and Sorry Bullies, animation, Johan Hagelbäck, Σουηδία/ Sweden, 5΄, 2013
  • Sein Kampf, Jakob Zapf, Γερμανία/ Germany, 17΄, 2013
  • Eskil and Trinidad, Stephan Apelgren, Σουηδία/ Sweden, 98’, 2013

20.30

  • The New Species, animation, Kateřina Karhánková, Τσεχία/ Czech Republic, 7΄, 2013
  • For your own good, Ibtissem Guerda, Γαλλία/ France, 18΄, 2013
  • Hotchpotch, Ebrahim Forouzesh, Ιράν/ Iran, 90’, 2012

ΤΡΙΤΗ/TUESDAY 03-12

16.45

  • Tale of a forest, Ville Suhonen & Kim Saarniluoto, Φινλανδία/ Finland, 75΄, 2013                 
  • Dreaming of the Golden Eagle, Benjamin Ree, Νορβηγία/ Norway, 8΄, 2012

18.30

  • The delirious tales: the Chicken, the Elephant and the Snake, animation, Fabrice Luang Vija, Γαλλία- Βέλγιο/ France- Belgium, 5΄, 2012   
  • Bitseller, animation, Juanma Sánchez Cervantes, Ισπανία/ Spain, 10΄, 2013                                                                              
  • Matilde, Vito Palmieri, Ιταλία/ Italy, 10΄, 2012
  • Irina- The Scarlet Briefcase, Bernard Mazauric , Γαλλία/ France, 87’, 2013

20.30

  • Man in a box, animation, Ηλίας Παπασταματίου/Elias Papastamatiou, Ελλάδα/ Greece, 5΄, 2012                                                           
  • Little Kyota Neon Hood, Satsuki Okawa, Ιαπωνία/ Japan, 20΄, 2012
  • The kids from the port, Alberto Morais, Ισπανία/ Spain, colour, 78’, 2013

ΤΕΤΑΡΤΗ/WEDNESDAY 04-12

16.45

  • When the boys return, Tone Andersen, Νορβηγία/ Norway, 60΄, 2012  
  • Crocodiles without saddles, Britta Wandaogo, Γερμανία- Μπουρκίνα Φάσο- Αίγυπτος-Γκάνα/ Germany- Burkina Faso- Egypt-Ghana, 16΄, 2012                               

18.30

  • Growing, animation, Tariq Rimawi, Ιορδανία/ Jordan, 5΄, 2013                                                                                                          
  • It’s Up to You, animation, Kajsa Næss, Νορβηγία/ Norway, 15΄, 2013                                                                                  
  • Lofty Thirst, animation, Febrianto Pudi Utama, Ηνωμένο Βασίλειο/ United Kingdom, 3’, 2012                                                                                                                                                              
  • Macropolis, animation, Joel Simon, Ηνωμένο Βασίλειο/ United Kingdom, 8΄, 2012                                                                                                       
  • The Centipede and the Toad, animation, Anna Khmelevskaya, Γαλλία/ France, 10΄, 2013                                                                                                                                
  • Origami, animation, David Pavón, Ισπανία/ Spain, 6΄, 2013
  • Falling planes, Mario Piredda, Κούβα- Ιταλία/ Cuba- Italy, 12΄, 2012                                                                                
  • Inside oneself, Salvador Aguirre, Μεξικό/ Mexico, 8΄, 2012                                                                                                                             
  • Shame and Glasses, Alessandro Riconda, Ιταλία/ Italy, 7΄, 2013                                                                                                                 
  • Jesus stopped at Gyzi, Αμέρισσα Μπάστα/ Amerissa Basta, Ελλάδα/ Greece, 11΄, 2013
  • The clowns, Δημήτρης Νάκος/ Dimitris Nakos, Ελλάδα/ Greece, 6΄, 2012

20.30

  • Father, animation, Ivan Bogdanov, Βουλγαρία- Κροατία- Γερμανία/ Bulgaria- Croatia- Germany, 17΄, 2012                                                                                                           
  • I spy with my little eye, Alexandra Nebel, Γερμανία/ Germany, 10΄, 2012     
  • Milo, Berend Boorsma and Roel Boorsma, Ολλανδία- Ιρλανδία/ The Netherlands- Ireland, 84’, 2012

ΠΕΜΠΤΗ/THURSDAY 05-12

16.45

  • “Η Επανάσταση αρχίζει από τη Σπάρτη/  The revolution begins from Sparta, Μαρία Σκουλά/ Maria Skoula, Ελλάδα/ Greece, 18΄, 2013       
  • Raffael’ s way, Alessandro Falco, ΙταλίαΙσπανία/ Italy- Spain, 25΄, 2013                                                               
  • Grandpa & Me and a Helicopter to Heaven, Åsa Blanck- Johan Palmgren, Σουηδία/ Sweden, 14΄, 2013                                                                                               
  • Cuckoos’ children, Inesa Kurklietytė, Λιθουανία/ Lithuania, 25΄, 2013

18.30

  • Fear of flying, animation, Conor Finnegan, Ιρλανδία/ Ireland, 9΄, 2012                                                                     
  • The bull, Tomás Seoighe, Ιρλανδία/ Ireland, 14΄, 2012                                                  
  • The Sun and the Wind, Θανάσης Νεοφώτιστος/ Thanasis Neofotistos, Ελλάδα/ Greece, 10΄, 2013
  • Ella and friends, Taneli Mustonen, Φινλανδία/ Finland, 81’, 2012

20.30

  • DJI. Death Fails, animation, Dmitri Voloshin, Μολδαβία/ Moldova, 4΄, 2012                                                                                                                                               
  • The wall, Lars Klevberg, Νορβηγία/ Norway, 14΄ , 2012                                                   
  • Nicoleta, Σόνια Λίζα Κέντερμαν/ SoniaLizaKenterman, Ελλάδα/ Greece, 19΄, 2013
  • Upsidedown, Bernd Sahling, Γερμανία/ Germany, 90’, 2012

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ / FRIDAY 06-12

16.45

  • Sunflower seeds, Αντώνης Τολάκης/ Antonis Tolakis, Ελλάδα/ Greece, 32΄, 2013                                                                 
  • The trip, Bartosz Kruhlik, Πολωνία/ Poland, 12΄, 2011                                                     
  • Mookie, Neske Beks, Ολλανδία/ The Netherlands, 19΄20΄΄, 2012                                                                                
  • My father, Jack Valkering, Ολλανδία/ The Netherlands, 16΄, 2012

18.30

  • The boy and the moon, animation, Rino Alaimo, Ιταλία/ Italy, 6΄, 2012                                                                  
  • Patika, Onur Yagiz, Γαλλία- Τουρκία/ France- Turkey, 23΄, 2013
  • Clara And The Secret Of The Bears, Tobias Ineichen, Ελβετία- Γερμανία/ Switzerland – Germany , 93’, 2012

20.30

  • Rain, animation, Rahab Elewaly, Κατάρ/ Qatar, 13΄, 2012                                                       
  • Snowflake, Guzel Sultanova, Ρωσία/ Russia, 15΄, 2013                              
  • Counting happiness, Βενετία Ευριπιώτου/ Venetia Evripiotou, Ελλάδα- Ινδία/ Greece- India, 12΄, 2012
  • The Zigzag Kid, Vincent Bal, Ολλανδία- Βέλγιο/ The Netherlands- Belgium, 95’, 2012

//

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: