Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Olympia Festival Programme


DSC01138.JPG

International Competition FICTION & ANIMATION

Screening programme

Place of screenings: Apollon Theatre

 

anim: animation,

ff: μεγάλου μήκους, μυθοπλασία / Feature films,  

sf: μικρού μήκους μυθοπλασία/ Short Fiction

 

 SUNDAY 04-12

17.45

Χρώματα στο μετρό /Colors in the subway anim

Kim Myung-eun, Νότια Κορέα / South Korea, 2015, 7΄

To φεγγάρι κι εγώ / The moon and I sf

 Nancy Biniadaki, Γερμανία/Germany, 2015, 8΄

O Μικρός Ορεσίβιος/ Little Mountain Boy/Schellen-Ursli ff

Xavier Koller, Ελβετία / Switzerland, 2015, 104΄

20.00

Σκύλοι και γάτες / Cats & Dogs anim

Gerd Gockell-Jesús Ernesto Pérez del Barco,

Ελβετία-Γερμανία / Switzerland-Germany, 2015, 6΄

Ummi, Niko Avgoustidi, Ελλάδα/Greece, 15’, 2015 sf

Η Μαντάμ Μαύρη / Madam Black sf

Ivan Barge, Νέα Ζηλανδία / New Zealand, 2015, 12΄

Αποστηθίζοντας / Learn by Heart / La Vie en Grand ff

Mathieu Vadepied, Γαλλία / France, 2015, 93΄

 

MONDAY 05-12

17.45

Διασταύρωση / Junction anim

Nathan Jurevicius, Καναδάς-Λιθουανία-Αυστραλία / Canada-Lithuania-Australia, 2016, 7

Τάισμα / Feed anim

Eri Okazaki, Ιαπωνία / Japan, 2016, 7΄

Διανυκτέρευση / Sleepover / La invitación sf

Susana Casares, Ισπανία / Spain, 2016, 14΄

Ο εστεμμένος πρίγκιπας / Crown Prince / Korunní princ  ff

Karel Janák, Δημοκρατία της Τσεχίας / Czech Republic, 2015, 92΄

20.00

Αρκτικά βατόμουρα / Moroshka anim

Polina Minchenok, Ρωσία / Russia, 2015, 7΄

Το στόμα της Κόλασης / Mouth of Hell sf

Samir Mehanovic, Ηνωμένο Βασίλειο- Σκοτία- Ινδία / U.K.- Scotland- India, 2015, 16΄

Το όνομά μου είναι Έμιλυ/ My name is Emily ff

Simon Fitzmaurice, Ιρλανδία / Ireland, 2015, 94΄

ΤΡΙΤΗ/TUESDAY 06-12

17.45

Τσίκα, η σκυλίτσα του γκέτο/ Chika, the dog in the ghetto / Chika, die hündinn in ghetto anim

Sandra Schießl, Γερμανία / Germany, 2016, 16΄

Ο Γιαντικόνε / Yaadikoone sf

Marc Picavez, Γαλλία – Σενεγάλη / France- Sénégal, 2016, 22΄

Η παγίδα/ The trap / Ottaal ff

Jayaraj Rajasekharan Nair, Ινδία / India, 2015, 81΄

20.00

Εθνοφοβία / Ethnophobia anim

Joan Zhonga, Ελλάδα-Αλβανιά / Greece-Albania, 2016, 14΄

Δοκιμή και λάθος / Trial & Error anim

Antje Heyn, Γερμανία / Germany, 2016, 5΄

Μπα / Ba/ sf

Leandro Tadashi, Βραζιλία / Brazil, 2015, 14΄

Τρίτη / Tuesday/Sali sf

Ziya Demirel, Τουρκία-Γαλλία / Turkey-France, 2015, 13΄

Τα παιδιά της τύχης / Children of chance / Les enfants de la chance ff

Malik Chibane, Γαλλία / France, 2016, 96΄

WEDNESDAY 07-12

17.45

Οι φεγγαρόλυκοι / Moonwolves / Månulvarna anim

Nima Yousefi, Σουηδία / Sweden, 2016, 12΄

ΚρινΚριν/ Crin-Crin anim

Iris Alexandre, Βέλγιο / Belgium, 2015, 4΄

Σεμέλη / Semele sf

Myrsini Aristidou, Κύπρος/ Cyprus, 2015, 13΄

Ο χειμώνας της Τζιλ και της Τζόι/Jill and Joy’s winter / Onnelin ja Annelin talvi ff

Saara Cantell, Φινλανδία / Finland, 2015, 81΄

 

20.00

Αρίντ / Arid anim

Charl Van Der Merwe, Νότια Αφρική / South Africa, 2015, 4΄

Ο Νόμος της Ζούγκλας / The Law of the Jungle/ La Loi du plus fort anim

Pascale Hecquet, Γαλλία- Βέλγιο / France-Belgium, 2015, 6΄

Το μπαλκόνι / Balcony sf

Toby Fell-Holden, Ηνωμένο Βασίλειο/ UK, 2015, 17΄

Μαλακή λάσπη / Mellow Mud / Es esmu šeit ff

Renārs Vimba, Λετονία / Latvia, 2016, 105΄

ΠΕΜΠΤΗ/THURSDAY 08-12

17.45

Βερίκοκα / Verikoka anim

Spyros Siakas, Ελλάδα-Εσθονία / Greece-Estonia, 2016, 11΄

Τραγούδα! / Sing / Mindenki sf

Kristóf Deák, Ουγγαρία / Hungary, 201, 25΄

Πηγαίνοντας σχολείο / Going to school/ Villads fra valby ff

Frederik Meldal Nørgaard, Δανία / Denmark, 2015, 76΄

20.00

Μινώταυρος/ Minotaur/ Mīnotaurs anim

Kārlis Vītols, Λετονία / Latvia, 2016, 08΄

Αυτός που δάμαζε τα σύννεφα / The One who tamed the clouds/ Celui qui domptait les Nuages anim

Nicolas Bianco Levrin-Julie Rembauville, Γαλλία / France, 2015, 4΄

Ο δρόμος για το σπίτι / The way home / Vägen hem sf

Begonia Randhav, Σουηδία / Sweden, 2015, 13΄

Σπίτι με κήπο / House with garden sf

Maritina Passari, Ελλάδα / Greece, 2015, 20΄

Offline- Έτοιμος για την επόμενη πίστα; / Offline- Are you ready for the next level/ Offline‐Das Leben ist ken Bonuslevel ff

Florian Schnell, Γερμανία / Germany, 2016, 87΄

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/FRIDAY 09-12

17.45

Η τυφλή Βάισα / Blind Vaysha anim

Theodore Ushev, Καναδάς / Canada, 2016, 8΄

Πόσο πολύ, όχι πολύ / How long, not long anim

Michelle Kranot-Uri Kranot, Δανία / Denmark, 2016, 5΄

Familyar Photo sf

Maro Tsekoura-Vaso Pantazopoulou, Ελλάδα / Greece, 2016, 4΄

Χρήστος και Δήμητρα / Christos and Dimitra sf

Amerissa Basta, Ελλάδα / Greece, χρώμα / colour, 13΄, 2015

Μπλε Ποδήλατο / Blue Bicycle / Mavi Bisiklet ff

Ümit Köreken, Τουρκία-Γερμανία / Turkey-Germany,2016 , 94΄

 

20.00

Ένα, δύο, δέντρο/ One, two, tree anim

Yulia Aronova, Γαλλία-Ελβετία / France-Switzerland, 2015, 7΄

Βιολέτα / Violet anim

Maurice Joyce, Ιρλανδία / Ireland, 2015, 8΄

Η μέρα του βασιλιά/ Kings Day / Koningsdag sf

Steven Wouterlood, Ολλανδία/ The Netherlands, 2015, 25΄

Oυράνια Καμήλα/ Celestial Camel/ Nebesnyj Verbljud ff

Yury Feting, Ρωσία / Russia, 2015, 90΄

Cine Cinema- Amaliada

Screening programme

 

ΚΥΡΙΑΚΗ/SUNDAY 4.12

11.00 OPENING FILM

Ταξίδι στην αρχή του χρόνου, Κάρελ Ζεμαν

17.00 Αφιέρωμα: Ζλιν: ο λόφος των κινηματογραφικών ονείρων

Πώς πιάνουμε ένα Μαμούθ/ How to Catch a Mammooth?/Jak ulovit mamuta, Ludvík Kadleček, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia, 11’, 1982

Αναταραχή στο Κάστρο/Uproar at the Castle/Poplach na hradě, Bohumil Šejda, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia,7’, 1984

O Παπουτσής κι ο Διάβολος/The Cobbler and the Devil/Švec a čert, Milan Šebesta,

Δημοκρατία της Τσεχίας/ Czech Republic, 14’, 1989

Αυτοκινητορομαντζάδα/Car Romance/Autíčková romance, Ludvík Kadleček

Δημοκρατία της Τσεχίας/ Czech Republic, 10’, 1942

Νιαούρισμα/Caterwauling/Myší kočičiny, Ludvík Kadleček, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia, 9’, 1987

Ο Κύριος Πρόκουκ ακροβάτης/Mr. Prokouk, Acrobat/Pan Prokouk akrobatem, Zdeněk Rozkopal, Δημοκρατία της Τσεχίας/ Czech Republic, 11’, 1959

Ζλιν: Ο λόφος των ονείρων/Zlín‘s Hill of Dreams/Zlínský kopec snů, Hana Pinkavová, Δημοκρατία της Τσεχίας/ Czech Republic,40’, 2000

Ο κινηματογραφιστής Κύριος Πρόκουκ/Mr. Prokouk Filmmaker/Pan Prokouk filmuje, Karel Zeman, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia, 9’, 1948

Ένα πέταλο για καλή τύχη/Horseshoe for Luck/Podkova pro štěstí, Karel Zeman, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia, 5’, 1946

Ο πειρασμός του Κυρίου Πρόκουκ/Temptation of Mr. Prokouk/Pan Prokouk v pokušení, Karel Zeman, Τσεχοσλοβακία/ Czechoslovakia, 7’, 1947

(συνολική διάρκεια 123΄)

 

20.00 OPENING CEREMONY

20.30 International Competition KIDS & DOCS

Μάγια/Maya, Veemsen Lama, Ηνωμένο Βασίλειο-Νεπάλ/UK-Nepal, 15΄, 2015

Η γη των πεφωτισμένων / The land of the enlightenedPieter-Jan De Pue, Βέλγιο-Ιρλανδία-Ολλανδία-Γερμανία-Αφγανιστάν/Belgium-Ireland-The Netherlands-Germany-Afghanistan, 87΄, 2016 (Ακολουθεί συζήτηση με μέλος της σκηνοθετικής ομάδας)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ/MONDAY 5.11

17.30 International Competition KIDS & DOCS

Ο Γκαουράφ και οι χαρταετοί/Gaurav and the kites/Gaurav und die Drachen, André Hörmann, Γερμανία/Germany, 25΄, 2015

Κέιμπριτζ/Cambridge, Eldora Traykova, Βουλγαρία/Bulgaria,  64΄, 2015

20.00 International Competition KIDS & DOCS

Οι δίδυμοι/Neiwa, Abraham Cruz Herrera-Javier Vázquez Cervantes, Μεξικό/Mexico, 15΄, 2015

Χαμογελάστε/Cheer Up, Christy Garland, Φινλανδία- Καναδάς/Finland- Canada, 78, 2016

 

ΤΡΙΤΗ/TUESDAY 06.12

17.30 International Competition KIDS & DOCS

Η Λιμνοθάλασσα/The lagoon/La laguna, Aaron Schock, Μεξικό-ΗΠΑ/Mexico-USA, 38΄, 2016

Αυτό που απομένειείναι το Μερμανάτ/ What Remains is Mermanat/Geride Kalan… ‘Mermanat’, Zeynep Gülru Keçeciler, Τουρκία/Turkey, 46΄, 2015

20.00 International Competition KIDS & DOCS

To αγόρι με την κάμερα/The Boy With Camera/Kamerali Cocuk, Ibrahim Yesilbas, Τουρκία/Turkey, 20΄, 2016

H ορχήστρα της ανακύκλωσηςΜια συμφωνία του ανθρώπινου πνεύματος/Landfill Harmonic– A symphony of the human spirit, Brad Allgood-Graham Townsley, ΗΠΑ-Παραγουάη/USA- Paraguay, 84΄, 2015

 

ΤΕΤΑΡΤΗ/WEDNESDAY 07.12

17.00 Αφιέρωμα: Γκρεμίζοντας προκαταλήψεις, χτίζοντας την αποδοχή

Σεμινάριο με Daphna Awadish και Γρηγόρη Χαλιακόπουλο, στο πλαίσιο του αφιερώματος: Γκρεμίζοντας προκαταλήψεις, χτίζοντας την αποδοχή

Προβολή της ταινίας:

Ταξιδιάρικα πουλιά/Journey Birds/אולי רק ציפורי מסע יודעות, Daphna Awadish, Ισραήλ, Ιταλία, Αυστρία, Γαλλία/ Israel, Italy, Austria, France/ docu-animation, χρώμα/colour, 9΄, 2015

Λόντεν, ο μικρός μοναχός/Loden, the little monk/Loden, der kleine Mönch, Andre Hörmann, Γερμανία/Germany, ντοκιμαντέρ/documentary,  χρώμα/colour, 25΄, 2012

Μπάλες ρυζιού (Ονιγκίρι)/Riceballs, Shingo Usami, Αυστραλία/Australia, μυθοπλασία/fiction, χρώμα/colour, 10΄, 2015

20.00 International Competition KIDS & DOCS

Τασμίνα, η αναβάτρια /Tasmina: The Horse GirlFaridur Rahman, Μπαγκλαντές/Bangladesh, 18΄, 2015 (με την παρουσία του σκηνοθέτη)

 

Βάζοντας τον πήχη πολύ ψηλά/Reach for the sky, Choi Wooyoung-Steven Dhoedt, Βέλγιο-Νότια Κορέα/Belgium – South Korea, χρώμα/colour, 90΄, 2015

 

ΠΕΜΠΤΗ/THURSDAY 08.12

17.30 Αφιέρωμα: Γκρεμίζοντας προκαταλήψεις, χτίζοντας την αποδοχή

Αντάμα/Adama, Simon Rouby, Γαλλία / France, animation, χρώμα/colour, 85΄, 2015

20.00 International Competition KIDS & DOCS

Η Νινόκ/Ninnoc, Niki Padidar, Ολλανδία/The Netherlands, 19΄, 2015

Πυγμαχώντας για την ελευθερία/Boxing for freedom, Silvia Venegas – Juan Antonio Moreno Amador, Ισπανία/Spain, 75΄, 2015 (με την παρουσία των σκηνοθέτων)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ/FRIDAY 09.12

15.00 Σεμινάριο Ειρήνης Ανδριοπούλου. Θα προβληθεί η ταινία Mokhtar, 16’

17.30 Αφιέρωμα: Γκρεμίζοντας προκαταλήψεις, χτίζοντας την αποδοχή

Εγώ, μια ρομαντική ρομά/Me a romantic romani / Io rom romantic, Laura Halilovic, Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Ιταλία/Bosnia and Herzegovina- Italy, μυθοπλασία/fiction, χρώμα/colour, 80΄, 2014

20.00 International Competition KIDS & DOCS

Ο Σκάι/Sky, Loes Janssen, Ολλανδία/The Netherlands, 15΄, 2015

Το σώμα είναι μοναχικός τόπος/The body is a lonely  place/Kroppen är en ensam plats, Ida Lindgren, Σουηδία/Sweden, 10΄, 2016

Πήγαινέλα/Coming and Going, Tianlin Xu, Γερμανία-Κίνα/Germany-China, 89΄, 2015   (με την παρουσία της σκηνοθέτιδος)

Advertisements
%d bloggers like this: