Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

16η Camera Zizanio / Τα Βραβεία


dsc02870

Ελληνικό Τμήμα

Η Κριτική Επιτροπή σημειώνει ότι «έχοντας δει όλες τις ταινίες του Ελληνικού τμήματος, μετά από πολύ σκέψη, επιλέξαμε αυτές τις ταινίες, οι οποίες μας άγγιξαν συναισθηματικά και μας πέρασαν τα μηνύματά τους για το σύγχρονο κόσμο».

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

1ο Βραβείο: Πρώτες βοήθειες, 1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Εόσμου

2ο Βραβείο: Με τα δικά μας μάτια, 132ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών

3ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Το ντουλάπι, Αδελφοί Αλεξόπουλοι (Κωνσταντής και Μάξιμος)
Το ταξίδι ενός φλαμίνγκο, 1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Αμαλιάδας

Ειδική μνεία: Ο γύρος του Κόσμου, Άρτεμις Καλαντζάκου

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

1ο Βραβείο: Και περιμένω, Γυμνάσιο Καρλοβασίων
2ο Βραβείο: Run, Μαρία Νεφέλη Νταντουρή

3ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Αζίζ ένα παιδί όπως εσύ κι εγώ,  Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη (Γυμνάσιο)
Δε θα αφήσω…, Γενικό Λύκειο Κρεστένων

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

1ο Βραβείο: Κόσμος τρελός, Γενικό Λύκειο Κυθήρων

2ο Βραβείο: Το χρέος, 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους
3ο Βραβείο: Μνήμη, Χριστίνα Τσακμακά

Βραβείο animation: Αν έχει μπλέξει;, ΓΕΛ Πευκών – Κινηματογραφική Ομάδα

Βραβείο «Εγγραματισμού στα Μέσα» Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης: Το χρέος, 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους

Βραβείο Σχολής Σταυράκου: Κόσμος τρελός, Γενικό Λύκειο Κυθήρων

Βραβείο Συνηγόρου του Παιδιού: Στη διαπασών, 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας

Ειδικό Βραβείο Συνηγόρου του Παιδιού για ταινία που αναδεικνύει με ιδιαίτερη ευαισθησία τα δικαιώματα των παιδιών-προσφύγων: Καταφύγιο, 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Βραβείο «Νίκος Καβουκίδης»: Πες μου τι βλέπεις, 8ο Γυμνάσιο Πειραιά

 

Διεθνές Τμήμα

 ‘Ηταν πολύ ενδιαφέρον που παρακολουθήσαμε  ταινίες από χώρες της Ευρώπης αλλά και διάφορες χώρες του κόσμου και μέσα από αυτή την εμπειρία αντιληφθήκαμε τις διαφορετικές κουλτούρες που αντικατοπτρίζονται στις ταινίες. Βραβεύσαμε τις ταινίες αξιολογώντας το πώς χρησιμοποιήθηκε η κινηματογραφική γλώσσα και φυσικά τη θεματολογία που άλλοτε μας διασκέδασε και άλλοτε μας συγκίνησε και μας προβλημάτισε.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

Tress, Sara Hessari, Ιράν

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

Incubus, Jacob Chang- Rascle, ΗΠΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

Sonar, Mohammad Salam, Ιράκ

 

Ευρωπαϊκό Τμήμα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’  (έως 12 ετών)

1Ο Βραβείο: Come Home, Kidscam, Βέλγιο

2Ο Βραβείο: Robokid, Kindertheater kidee Zürich, Ελβετία

3Ο Βραβείο: The Longest Night, Cinema En Curs, Ισπανία

Ειδική Μνεία: Georges Dream, Toby Little, Ηνωμένο Βασίλειο

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’ (13-16 ετών)

1Ο Βραβείο: Crowd, Jachym Bouzek, Δημοκρατία της Τσεχίας

2Ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Loose Ends, SGL (Κlas 5Z), Ολλανδία

Abduction, Tim Van Loon, Ολλανδία

3Ο Βραβείο: May I sing, Art school “Cinema”, Λευκορωσία

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’ (17-20 ετών)

1Ο Βραβείο: απονέμεται εξ ημισείας στις ταινίες

Getting in and letting go, HBLA, Αυστρία

Mars is calling, Station next, Δανία

2Ο Βραβείο: Hana, Hana, Honey, Karlo Vorih, Κροατία

3Ο Βραβείο: Mona, Lorena Sopi, Κόσσοβο

Ειδική Μνεία: Escape To Utopia, Wayne de Boer και Kaylee van Schuilenburg, Ολλανδία

Advertisements
%d bloggers like this: