Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ


DSC08358

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

2 Δεκεμβρίου – 9 Δεκεμβρίου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα

>19:00 – 21:00

  • Το ταξίδι ενός φλαμίνγκο> 2’15”/ 2015> 1ο Ολοήμερο νηπιαγωγείο Αμαλιάδας / Α
  • Σχολική Ζωή > 10’/  2016> Δημοτικό Σχολείο Καβάσιλα / Α
  • Η  αλήθεια νικάει> 9’/ 2015> 2ο 4/θ Δημοτικό Ζευγολατιού Κορινθίας / Α
  • Σκέψου πριν δημοσιεύσεις > 1’40”/ 2015> 2ο 4/θ Δημοτικό Ζευγολατιού Κορινθίας / Α
  • Για τη μητέρα> 8’/ 2016 > Δημοτικού Σχολείου Ελαιοχωρίου Καβάλας / Α
  • Σχολείο φωλιά ονείρων> 9’13”/ 2016 > Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη / Α
  • Αζίζ, ένα παιδί όπως εσύ κι εγώ > 10’ / 2016> Εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη / Β
  • Δε θ’ αφήσω…>  7’07” / 2016> Γενικό Λύκειο Κρεστένων / Β
  • Μια κοινωνία για όλους> 7’ / 2016 > 2ο Γυμνάσιο Κως / Β
  • Οι ποδηλατόδρομοι της Λαμίας> 10’ / 2016> 4ο Γενικό Λύκειο Λαμίας / Β
  • Πορτρέτο ενός αστικού δημόσιου χώρου> 10’ / 2016> Καλλιτεχνικό σχολείο Θεσσαλονίκης / Β
  • Μικρές παρεμβάσεις για ένα φιλικό αστικό περιβάλλον> 9’30” / 2016> 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω / Β
  • Ένα καινοτόμο σχολείο στην αγκαλιά της Ευρώπης> 10’ / 2016> ΓΕΛ Κονταριώτισσας / Β
  • Κάθε μέρα ίδια μέρα; > 7’ / 2016> Πειραματικό Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης / Β
  • Σώσε ό,τι κρατάς στα χέρια σου> 5’48”/ 2016> 3ο Γυμνάσιο Ρόδου (Βενετόκλειο) /Β
  • Πρόσφυγες – Κραυγές Σοφίας> 4’53” / 2016> 3ο Γυμνάσιο Ρόδου (Βενετόκλειο) / Β
  • Διαστημική Στοργή> 4’38” / 2016 > Μουσικό Σχολείο Τρικάλων / Β
  • Tο Θαύμα των Γεύσεων>  5’50” / 2016 > Μουσικό Σχολείο Τρικάλων / Β
  • Mια ματιά στο μέλλον> 6’35” / 2015> 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανώλης Ανδρόνικος» / Β
  • Βουβαλίσιο γάλα> 5’/ 2016> Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών / Β
  • Ο Εισβολέας> 3’16” / 2016> Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών / Β

ΣΑΒΒΑΤΟ  3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ , 2016

Ελληνικό Πληροφοριακό Τμήμα

>09:00 – 10:00

  • Το σχολείο μου, ελληνικό και παγκόσμιο> 10’/ 2016 > Ελληνικό Σχολείο Βουκουρεστίου «Αθηνά»-Δημοτικόό Σχολείο Bελβεντού Κοζάνης
  • Τα παιδιά πρόσφυγες: η ιστορία της Αϊσέ > 5’39” / 2016> Ειδικό Γυμνάσιο Λύκειο Κωφών & Βαρήκοων Θεσσαλονίκης
  • Μια ανοιχτή αγκαλιά> 10’ / 2016> Γυμνάσιο Νεάπολης
  • Αντι- κοινωνικη δικτ- ίωση> 4’13”/ 2016> Θεατρική ομάδα 2ου Γυμνασίου Περαίας
  • ΜΕΤΡΟπολις > 10’ / 2016> 5ο Γυμνάσιο Νεάπολης Θεσσαλονίκης
  • AnimaMusic > 3’ / 2016> Εκπαιδευτικά προγράμματα του Animasyros

 

Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα

>10:00 – 14:00

  • Ένα ταξίδι στη Μεσαιωνική Ρόδο > 6’32”/ 2016 > 1ο Δημοτικό Σχολείο Κρεμαστής Ρόδου / Α
  • Η δική μας Ευρώπη> 6’/ 2016> 52ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης / Α
  • Πρώτες βοήθειες> 4’13”/ 2016 > 1ο Νηπιαγωγείο Εύοσμου Θεσσαλονίκης / Α
  • Το τραγούδι των οσπρίων> 3′ / 2016 > 6ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας / Α
  • Χωρίς παραμόρφωση…ζωή όμορφη> 3’03”/ 2016 > Ομάδα KIDoglaz /Α
  • Πέτρος Πρωτοπαπαδακης: έξι άγνωστες πτυχές> 10’ / 2016> Γυμνάσιο Τραγαίας Νάξου / Β
  • Τα Mαθηματικά της Aγάπης> 10’ / 2016> 3ο ΓΕΛ Ξάνθης / Β
  • Τσιγάρο; Δε γουστάρω! > 8’09”/ 2016> 2ο  ΕΠΑΛ Γιαννιτσών / Β
  • Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Χανίων μας ξεναγούν στο αρχαίο θέατρο της Απτέρας> 8’55’’/ 2016> 2ο Γυμνάσιο Χανίων / Β
  • Το χαμόγελο> 10′ / 2016> Γυμνάσιο Καλλιμασιάς Χίου / Β
  • Η χαμένη μάχη> 4’ / 2016> Γυμνάσιο Καλλιμασιάς Χίου / Β
  • Ταξίδι στην Αρχαία Ελλάδα> 10’ / 2016> Γυμνάσιο Λ.Τ. Λεχαίου / Β
  • Tέλος καλό και όλα χάλια > 10’ / 2016> Γυμνάσιο Λ.Τ. Λεχαίου/ Β
  • Στο πάρκο > 10′ / 2015 > 2ο Πειραματικό γυμνάσιο Θεσσαλονίκης / Β
  • Ο μαθητικός οφθαλμός> 10’/ 2016> 4o Γυμνάσιο Νεάπολης Θεσσαλονίκης / Β
  • Ανεμπόδιστη Πρόσβαση > 7’50”/ 2016 > Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Κρήτης – Ρέθυμνο / Β
  • Το μπλέξιμο> 7’45” / 2016> Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Κωφών και Βαρήκοων Θεσσαλονίκης, 1ο ΓΕΛ Πανοράματος / Β
  • Η ιστορία του σχολείου μου> 7’25” / 2015> 1ο Γυμνάσιο Χίου-“Σχολή Χίου”/  Β
  • Περίπατος> 10’ / 2016> Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη / Β
  • Το Δώρο> 2’41”/ 2016> Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Κρήτης – Ρέθυμνο / Γ
  • Mνήμη> 3’31”/ 2016> Χριστίνα Τσακμακά / Γ
  • Ο Ρωμαίος ερωτεύεται ακόμα> 10’/ 2016> Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας / Γ
  • Οι περιπέτειες του αστυνόμου Ηρακλή > 8’29”/ 2016> Πειραματικό ΓΕΛ Πανεπιστημίου Μακεδονίας / Γ
  • Θαλασσινός Κήπος> 10’  2016> ΓΕΛ Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης / Γ
  • Νιώσε με… κι ας μη με καταλάβεις ποτέ σου> 10’ / 2016> Βησσαρίωνας Κατωπόδης / Γ
  • Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου > 4’40”/2016> 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου / Α
  • Πίσω απ’ τη βιτρίνα η Δραπετσώνα… > 10’ / 2016> 2ο Γενικό Λύκειο Δραπετσώνας / Β
  • Η Κοπάνα> 10′ / 2016> 2ο Γενικό Λύκειο Δραπετσώνας, Ομάδα Κινηματογράφου / Β

Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα

17:00- 19:00

  • Για μένα λέει Κύριε; > 7’/ 2016> Δημοτικό Σχολείο Καλλιφύτου Δράμας / Α
  • Ένας Καρπός Ειρήνης > 5’18”/ 2016> Άσυλο του παιδιού, όμιλος κινηματογράφου και κινούμενης εικόνας / Α
  • Ζωή στο έγχρωμο> 6’06”/ 2016 > Δημοτικό σχολείο Νέας Κίου / Α
  • Μια μέρα διαφορετική απ’τις άλλες> 5’54”/ 2016 > Δημοτικό σχολείο Νέας Κίου / Α
  • Και περιμένω…>  10’/ 2016> Γυμνάσιο Καρλοβασίων / Β
  • Εαρ-status Αερο-status > 5’ / 2016 >  Γυμνάσιο Κουτσοποδίου
  • Τούμπαλιν > 4’26”/2015 > Γυμνάσιο Λ.Τ. Καστελόριζου / Β
  • Μακάρι να μην υπήρχατε! > 10’ / 2016> 1ο Γυμνάσιο Καβάλας / Β
  • Ικαρία: Τόπος Εξορίας, Τόπος Ιστορίας > 10’ / 2016> Λύκειο Ραχών Ικαρίας / Β
  • Ο Πιγκουίνος που ήθελε να πετάξει> 3’36” / 2016> Παραγωγές Μπαρακούντα / Β
  • Με προφυλακτικό ή χωρίς> 3’30 / 2016> ΓΕΛ Αρναίας / Β
  • Ένα ταξίδι αλλιώς> 8’47”> 2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών / Β
  • Κάτω από την επιφάνεια > 8’27” / 2016> Γυμνάσιο Καρέα / Β
  • Οι κανόνες της σχολικής μας ζωής > 9’28”/ 2015> Εκπαιδευτήρια Δούκα / Β
  • Mind the gap> 10’ / 2015> 6ο  Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης / Β

Αρέθουσα> 10’ / 2016> Κινηματογραφική Ομάδα Λυκείου Χαλκίδας / Γ

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

Ελληνικό Πληροφοριακό Τμήμα

>09:00- 09:40

  • Δεν είσαι μόνος > 4’/ 2016> 1o Δημοτικό σχολείο Κιλκίς
  • Το σχολείο που ονειρευόμαστε> 8’ /  2016> Δημοτικό σχολείο Γιαννιτσοχωρίου
  • Το αχλάδι> 10′ / 2016> 2ο Δημ .Σχ.Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
  • Sosίβιο> 9’/  2016> Δημοτικό σχολείο Κουναβων Κρήτης

Το πρώτο τρένο> 4’/ 2016 > Δημοτικό σχολείο Κουναβων Κρήτης

Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα

>10:00 – 14:00

  • Δάγκωσε μια τάρτα, μη δαγκώνεις το διπλανό σου> 5’/ 2016> 13o Δημοτικό Σχολείο Σερρών
  • Ζαχαρούπολη> 5’/ 2016> Ι.Ν.Αναλήψεως Κυρίου Νέου Κόσμου,  CineLike Lab / Α
  • Η Διαφορετικότητα … Διαφορετικά μέρος 1ο  > 8’/ 2016> 13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου / Α
  • Μην κοροϊδεύεις το Enderman > 5’/ 2016> 4o Δημοτικό Σχολείο Δραπετσώνας, CineLike Lab / Α
  • Γουρούνια > 1’/2016 > 12o Δημοτικό Σχολείο Νέας Σμύρνης, CineLike Lab / Α
  • Δεν είναι να το φοβάσαι το διαδίκτυο> 2’50”/ 2016> 6ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας / Α
  • Η παράξενη μυθολογία της Pizzaπολης > 6’45”/ 2016 > Σχολή Χιλλ –Κύκλος Κινούμενης Εικόνας / Α
  • Με τα δικά μας μάτια> 10’/  2016> 132ο  Δημοτικό Σχολείο Αθηνών / Α
  • Η πόλη των σκιών > 7’/  2016> 132ο  Δημοτικό Σχολείο Αθηνών / Α
  • Ανθρωποθάλασσα> 10’/ 2016 > Δημοτικό σχολείο Ισραηλιτικής Κοινότητας / Α
  • Μία Νύχτα στο Μουσείο> 5’20”/ 2016 > Μουσείο Μπενάκη – Το Μικρό Εργαστήρι της Τέχνης / Α
  • Σεροτονίνη > 8’/ 2016> 2ο Γυμνάσιο Δραπετσώνας / Β
  • Run > 6’37”/ 2016 > Μαρία Νεφέλη Νταντουρή / Β
  • Οff-line> 6’28” / 2016> 11ο Λύκειο Περιστερίου / Β
  • Παγιδευμένος στον cyber-κόσμο> 6’11”/ 2016> 3ο Γυμνάσιο Αχαρνών / Β
  • Σταματήστε τον πόλεμο> 1’15”/ 2016> 1ο ΓΕΛ Χολαργού / Β
  • Η σφαγή των προξένων > 10’ / 2016 > Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη / Β
  • Κλειδαρς > 5’11” / 2016> Μιλτιάδης Χρηστίδης / Γ
  • Κόσμος Τρελός > 10’ / 2016> Γενικό Λύκειο Κυθήρων / Γ
  • Το πιο απαίσιο καλοκαίρι της ζωής μας > 8’/ 2016> Γαλάτεια Κόνδη / Γ
  • “Κρυφτό” ένα graphic novel για τους Έλληνες Εβραίους > 13ο ΓΕΛ Περιστερίου / Γ
  • CERN: Το ταξίδι της ανακάλυψης> 10’ / 2016> 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθήνας / Γ
  • Στην αρένα > 10’ / 2016> 4ο ΕΠΑΛ Αθήνας / Γ
  • Μυστήριο στην Βιβλιοθήκη > 3’ / 2016> Πρότυπο Λύκειο Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά/ Β
  • Βρε πως αλλάζουν οι καιροί> 10’ / 2016> 8ο Γυμνάσιο- Λ.Τ Χαλανδρίου / Β
  • Ο κύκλος της πέτρας> 10’ / 2016> 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου / Β
  • Πέρρυ, ο ναυαγός > 5’14”/ 2016 > Ιάσονας Αναστασόπουλος / Α
  • Ο γύρος του κόσμου >  2’50”/ 2016 > Άρτεμις Καλαντζάκου / Α
  • Το Ντουλάπι > 3’30”/ 2016> Αδερφοί Αλεξόπουλοι / Α
  • Χτίζοντας > 6’30”> 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου / Γ

 

Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα

>17:00 – 19:00

  • Ο λαγός και η χελώνα > 7’52”/ 2015 > Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πειραιά για Παιδιά με Αυτισμό / Α
  • Βίντεο παιχνίδια > 6’34”/ 2016 > 2ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων /Α
  • Την επόμενη φορά θα πάμε κινηματογράφο > 8’32”/ 2016> 2ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων / Α
  • Οι “άλλοι”> 9’54” / 2016 > Γυμνάσιο Αμυνταίου, Γιάννης Μπλάγας, Μίλτος Σπυρόπουλος / Β
  • Εκδηλώσου> 10’/ 2016> “Λιβάνειον” 2ο Γυμνάσιο Χίου / Β
  • Ψαρεύοντας ιστορίες> 10′ / 2016>  Γυμνάσιο Νέων Επιβατών Θεσσαλονίκης / Β
  • Φαίνεσθαι-Είναι> 5’43”/ 2016> Ομάδα Ερευνητικής Εργασίας Ζαννείου ΠΓΕΛ με θέμα “Γιατί ο κινηματογράφος;” / Β
  • Ονειροπύλη> 10’/ 2016> 3ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων / Β
  • Fortune Cookie> 10′ / 2016> 6ο Γενικό Λύκειο Καβάλας / Β
  • Πρέπει να θυμόμαστε> 10′ / 2016> ΓΕΛ Πευκών – Κινηματογραφική Ομάδα / Β
  • Αν έχει μπλέξει; > 2’10”/ 2016> ΓΕΛ Πευκών – Κινηματογραφική Ομάδα / Β
  • Η ιστορία της κοκκινοσκουφίτσας… από την πλευρά του λύκου> 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους / Γ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

>10:00- 13:00

Ελληνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

  • Kαλίκ, ο μικρός δημιουργός> 5’40”/ 2016 > Δημοτικό σχολείο Ρεγκινίου, CineLike Lab / Α
  • Αναχρωματισμός> 3’20” / 2016> Exile Room / Β
  • Culture > 2’31” / 2016> Παλιούρας Γιώργος – Γυμνάσιο Σπάτων / Β
  • Σεβασμός στη διαφορετικότητα> 3’30” / 2015> 7ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς / Β
  •  Ένας μήνας ακόμη > 10′ /  2016> Γυμνάσιο Μούδρου, Λήμνος / Β
  • Δίχως λόγια> 10’/ 2016> Ευτυχία Τερζή, Ρενάτα Τσιούλου / Γ
  • Το χρέος> 10’  2016> 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους / Γ

Ευρωπαϊκό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

  • Ο ζωγράφος > 1’25’’/ 2015 > Εργαστήριο Χρώμα / A
  • Καινούργια πατρίδα> 10’/2016> Δημοτικό Σχολείο Αμυγδαλεώνα Καβάλας / A
  • Στη διαπασών> 10’ / 2016> 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας / B
  • Καταφύγιο> 6’24” / 2016 > 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής / Β
  • Η τσιγγάνα της Πάργας > 3’13” / 2016 > 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας / Β
  • Η εκδρομή > 5′ / 2016 > Κινηματογραφική ομάδα 2ου Γυμνασίου Χανίων / Β
  • Πες μου τι βλέπεις> 6’13”/ 2016> 8ο Γυμνάσιο Πειραιά  / Β
  • The painter> 1’25’’ / 2016 > Chroma Workshop > GREECE / A
  • New land> 10’ / 2016 > Primary school of Amygdaleona Kavalas > GREECE / A
  • At full blast> 10’ / 2016 > 1st Experimental high school of Athens> GREECE / B
  • Shelter> 6’24’’ / 2016> 1st high school of Komotini > GREECE / B
  • The gipsy Of Parga> 3’13’’ / 2016> 2nd General Lyceum of Igoumenitsa > GREECE / B
  • The excursion >5’08 / 2016> Cinema group of 2nd high school of Chania > GREECE / B
  • Tell me what you see> 6’13’’ / 2016> 8th high school of Piraeus > GREECE / B
  • I’m the strongest> 4’28” / 2015 > AVISCO- Group of hospitalised children in Brescia > ITALY / A
  • I want a clone> 4’20”/ 2015 > AVISCO- Giovanni Pascoli” Primary school in Bergamo> ITALY / A
  • Chemion versus Osteosarcom> 3’20” / 2015> AVISCO – Tommaso Provinciali > ITALY / A
  • Close clouds> 10′ / 2016> CEIP el Molí > SPAIN / A
  • Wake me up> 4′ / 2016> Skola animiranog filma Cakovec > CROATIA / B
  • I don’t care > 2’15” / 2016> Skola animiranog filma Cakovec> CROATIA / B
  • Either – or>6’/ 2016> Anton Forsdik> SWEDEN / B
  • CSI GAM in the beginning> 4’41’’ / 2015 > GAMad1992> CROATIA / B
  • The soup> 5’22” / 2015> Muski ucenicki dom Dubrovnik> CROATIA / B
  • Respect> 1’38”/ 2015> Brescia Children Hospital> ITALY / B
  • Don Ron > 3′ / 2016> Kupus Organizacija > CROATIA / C
  • Face it> 2’46” / 2015> MB Productions> SPAIN / C
  • Kind of people> 5’06”/ 2016> Alba López, Claudia Boado, Karen Bambery, Mariona Fernández> SPAIN

—————–

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: INTERNAΤIONAL YOUTH MEDIA SUMMIT >10’

ΤΡΙΤΗ 6 /12 / 2016

>10:00- 13:00

EUROPEAN COMPETITION SECTION

 

  • Crowd> 7′ / 2016> Jáchym Bouzek> CZECH REPUBLIC / C
  • May I sing? >  10′ / 2016> Art school “Cinema”> REPUBLIC OF BELARUS / B
  • ORB> 4’52” / 2016> Owlcam> SPAIN / C
  • From time to time> 5’/ 2016> HBLA für künstlerische Gestaltung, Anna Reisner> AUSTRIA / C
  • Purple Poodle> 1’38” / 2015> High school for arts and design> AUSTRIA / C
  • Getting in and letting go> 7’14” / 2016> LHBA für künstlerische Gestaltung> AUSTRIA / C
  • Inside & Between> 2’57” / 2016> Gabriel  Radwan> AUSTRIA / C
  • Horror in the Woods> 3’52” / 2016> HAK Retz in cooperation with MuKaTo > AUSTRIA / C
  • Our live in Afghanistan>   2’06” / 2016> Aniki association> AUSTRIA / C
  • Arachnomorphosis > 1’36’’ / 2016> Chiara Tockner> AUSTRIA / C
  • Hana, Hana, Honey> 10’/ 2016> Blank_filsmki incubator> CROATIA / C

 

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION

  • Tress > 1′ / 2016>  Sara jafari > IRAN / A
  • Captivity> 1’57’’ / 2016> Max Carlin > USA / A
  • Suburban Wilderness > 4’36’’ / 2016> Jared Goudsmit > USA / B
  • Mission Road >  8’54” / 2015> Ioannes Palomaria > USA / B
  • Pigeonhood > 5’ / 2016> Partho Gupte> INDIA/ B
  • My Other Home> 8′ / 2016> Al-Jana > LEBANON / B
  • WE (A Film That Speaks For Us) > 5’ / 2016> Sagnik Banerjee> INDIA / C
  • The gift > 4’27’ / 2016> Hamidreza Nikbakht > IRAN / C
  • Temptation> 3’33’’ / 2016> Armin Mahmoudi> IRAN / C
  • Black and White and Grey> 5’20’’ / 2016> Marieke de Koker > SOUTH AFRICA / C
  • Time> 2’50’’ / 2016> Preechaya Rattanadilokchai , Phocharaphol Yingamphol>  THAILAND / C

—————-

  • FLASH FORWARD: Nancy Boukli> 10’
  • FLASH FORWARD: Laura Gaynor > 10’

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 /12 / 2016

>10:00- 13:00

EUROPEAN COMPETITION SECTION

  • A Dream of the Snail> 6’09”/ 2016> The Lithuanian children and youth film forum „Nature Days“ > LITHUANIA / A
  • The Yellow Van > 10′ / 2016> Associação de Ludotecas do Porto > PORTUGAL / A
  • The Magic Rope> 6’45” / 2016 > Associação de Ludotecas do Porto > PORTUGAL / A
  • Food flight> 1’04” / 2016> SGL (Scholengemeenschap Lelystad)> THE NETHERLANDS / B
  • Loose Ends> 10′ / 2016> SGL (Scholengemeenschap Lelystad)> THE NETHERLANDS / B
  • Exaestuo>  1’58”/ 2016> SGL (Scholengemeenschap Lelystad)> THE NETHERLANDS / B
  • Trees Do Not Fall By Themselves>   4’04” / 2016> The Lithuanian children and youth film forum „Nature Days“> LITHUANIA / B
  • The Mute> 5′ / 2015 > Talatpasa Orta Okulu> TURKEY / B
  • My first love> 9’50” / 2015> ZAG> CROATIA / B
  • Ardiana> 4’59” / 2015> Luksuz produkcija > SLOVENIA / B
  • The witches of Szczecinek> 4’34’’/ 2016> Team “Action Animation” > POLAND / B
  • Let’s go somewhere>2’56” / 2016> Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)> CROATIA / C
  • Navis> 1’46” / 2016> Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)> CROATIA / C
  • Carla returns> 5’06” / 2015> Luksuz produkcija> SLOVENIA / B
  • The Thrill> 7’22”/ 2016> Fresh Film Festival > IRELAND / C
  • Da Capo> 2’57” / 2015 > Bente Niemeijer> THE NETHERLANDS / C
  • XX> 3’07” / 2016> Yagmur Ekim Yilmaz> TURKEY
  • Mona > 5’30” / 2016> Lorena Sopi
  •  Beetwen day and night > 2’ / 2016 > Team “Action Animation” > POLAND / C
  • Mars is calling> 9’56” / 2016> Station Next> DENMARK/ C

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION

  • Behind the Rocks > 5’/ 2016 >  Maia Costea > CANADA / A
  • The Wizard of the Magic Shoes> 5’20” / 2016 > Alexandre Juruena / BRAZIL / A
  • Incubus > 5’42’’ / 2016> Jacob Chang-Rascle > USA / B
  • Phil  > 1’/ 2016> Oliver Marsden> AUSTRALIA / B
  • Home > 7’41’’/ 2016 > Joshua Costea > CANADA / B
  • Sonar > 8’40’’/ 2016> Mohammad Salam > IRAQ / C
  • Beyond the Boxes > 3’40’’/ 2016>  Samir T. Radwan > EGYPT / C
  • The Classroom> 2’32’’/ 2016> Navere Recife- Cicero Dias Technical Schoo > BRAZIL / C
  • Sonata for a Sad Man> 3’25’’ / 2016 > Leonardo Martinelli > BRAZIL / C

ΠΕΜΠΤΗ 8 /12/ 2016

>10:00- 13:00

EUROPEAN COMPETITION SECTION

  • Come home> 3’12” / 2016 > Making Movies> BELGIUM / A
  • I feel so…> 1’21”/ 2016 > Making Movies > BELGIUM / A
  • Welcome refugees in Belgium! >2’31”/ 2016 > Making Movies> BELGIUM / A
  • What A Fuss> 4’37”/ 2015 > Camera-etc> BELGIUM / A
  • Para-xenoi> 5’55” / 2016> Cyprus Film Days for Children and Youth> CYPRUS /A
  • Mission > 1’46” / 2016 > Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)> CROATIA / A
  • Super Glue> 4’25” / 2016 > Kavardak summer camp – Studio “Da”> RUSSIA / A
  • Robokid > 7’15” / 2015 > KINDERTHEATER KIDEE ZURICH> SWITZERLAND / A
  • The Longest Night> 10′ / 2016> Cinema En Curs> SPAIN / A
  • You’ll die laughing> 6’45” / 2016 > Jugendfilm e.V.> GERMANY / A
  • Semi Detached> 2’37” / 2015> Fresh Film Festival> IRELAND / B
  • Da Vincki’s Evening> 1’30” / 2015> Fresh Film Festival> IRELAND / B
  • Paintbrush> 9’22’’/ 2016> Laurel Hill Coláiste FCJ> IRELAND > B
  • Abduction>  5’27”/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS / B
  • Back To Happy> 5’39”/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS / B
  • The Dream> 1’10” / 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS / B
  • Robots> 10′ / 2016 > NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS / B
  • Michelle>  4’59”/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS / B
  • The mystery of the second glove> 4’43” / 2016> Studio “Da”> RUSSIA / B
  • Atelohobia> 6’38” / 2016> Rosenvilde> NORWAY / C
  • Papers > 3’46” / 2016> Balazs Gabor> ROMANIA / C
  • Reach> 1’57” / 2016 > NFFS (Dutch National Film Festival for Students)> THE NETHERLANDS/ C
  • Blind> 1’51”/ 2016 > NFFS (Dutch National Film Festival for Students)> THE NETHERLANDS/ C
  • Escape To Utopia> 1’52”/ 2016 > NFFS (Dutch National Film Festival for Students)> THE NETHERLANDS/ C
  • Manic-Creative> 9’02”/ 2016 > NFFS (Dutch National Film Festival for Students)> THE NETHERLANDS/ C
  • I close my eyes> 4’10” / 2016> YOUNG DOGS> GERMANY / C
  • The Fearless One> 4’21”/ 2016> The Cultural Centre Gornji Milanovac> SERBIA / C

——-

  • PRESENTATION OF: DANUBE PEACE BOAT / MEDIA EDUCATION CENTER > 15’

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  9 / 12/ 2016

>10:00- 13:00

EUROPEAN COMPETITION SECTION

 

  • George’s dream >2’59” / 2015> Toby Little > UK
  • Dani gets caught in the net> 6’41” / 2016> Telekids Workshop > SPAIN / A
  • Soul> 7′ / 2015> ACDC (Asociacion Cultural de Cilleros)> SPAIN / A
  • The last dragon> 4’14” / 2016> Colegio San Jose> SPAIN / A
  • You will be able> 5’36” / 2016> Nikita Tymoshchuk> UKRAINE / B
  • L´Eclise Twist> 3’13” / 2016> Wienerwaldgymnasium- MuKaTo> AUSTRIA / B
  • Unknown fate > 3’04” / 2016> Aniki association> AUSTRIA / B
  • Arakabus> 6’03” / 2015> Camera-etc> BELGIUM / B
  • Eco> 2’25” / 2016> Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)> CROATIA/ B
  • Labyrinth>  2’35” / 2015> Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)>  CROATIA/ B
  • Funny bunny> 2’29” / 2016> Foto kino video klub Zaprešić (FKVKZ)> CROATIA/ B
  • Diary of a refugee> 6’22” / 2016> IES Pérez Comendador > SPAIN    / B
  • Wake up! > 2′ / 2016> IES ELAIOS> SPAIN/ B
  • Coffee Break> 3’22” / 2016> Sefora Mannino> MALTA/ B
  • See Ya, Dad> 6’/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS/ B
  • What If He Does> 5’/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS/ B
  • Live Catastrophy – Music’s My Escape> 5’/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS/ B
  • SweetKitty10> 3’/ 2016> NFFS (Dutch National Film Festival for Students) > THE NETHERLANDS/ B
  • Theater of life > 9’50” / 2016> IES Lope de Vega, Fuente Ovejuna> SPAIN / C
  • Blinded > 5’30” / 2015> I.E.S. Extremadura> SPAIN / C
  • Mourn> 2’12” / 2015> Jai Vir Rodgers> UK / C
  • The Pirate Thief> 4’52” / 2016> Beacon Hill Arts> UK / C
  • Personalities> 4′ / 2016> A.K.A > SPAIN / C
  • Saturday Session> 2’40” / 2015> Fresh Film Festival > IRELAND / C
  • Travel In The Dark> 10′ / 2016 > Chance in the life> GERMANY / C
  • Poppies> 6’41” / 2016> Fresh Film Festival > IRELAND / C

INTERNATIONAL COMPETITION SECTION

  • Grade machines > 7’39” / 2016> Kugel High School> ISRAEL / C
Advertisements
%d bloggers like this: