Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Greek Selection


Laurel_2018

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α’ (έως 12 ετών)                

Η Οικογένεια Τσιγκούνηδων, 4′, 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Κάνε το καλό και πέτα το στον ουρανό, 4’09”, 1ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης Θεσσαλονίκης

Μια φωλιά για τα πουλιά μια γωνιά για τα παιδιά, 2’05”, 1ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Ιστορία της ελληνικής τοιχογραφίας, 4’35”, 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου

Στη Χώρα των Μεγάλων Κουταλιών, 9’32”, 1ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας

Vincent Van Gogh Εφιάλτες και Όνειρα, 5’50,  2ο Δημοτικό Ν. Σμύρνης

Paintings tell stories, 10′, 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίας

All that we share, 2’18”, 2ο Δημοτικό σχολείο Σκάλας Λακωνίας

Το αεροπλάνο  2′, 2ο Ειδικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Η Μαυροσκουφίτσα και το Καταραμένο Δέντρο , 2′, 3ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

Με αγάπη, 8′, 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης

Ένας για όλους  10′, 5ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου

Όταν τους άλλους βοηθάς, 2’52”, 5ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου

Happily Ever After…, 9’33”, 6ο Δημοτικό σχολείο Πύργου, Høng Privatskole,Colegio Inmaculada-Jesuitas de Alicante,Lækjarskóli

Χαμένο αγόρι, 1’40”, 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Γίνε η γέφυρα της ζωής,  3′, 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Reunion, 10′, 8ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, 16 ΕQ

Το  σπίτι, 7’51”, 8ο νηπιαγωγείο Γαλατσίου

Las Ptinas, 8’45”, PCAI Junior – Eκπαιδευτήρια Γείτονα

Μωρομάνα, 10′,  Δημοτικό Σχολείο Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας

Ani-Mate & Meet the Other – Λέρος 2018, 3’04”, Δημοτικό Σχολείο Λακκίου Λέρου

Αχ, αφτό το αυ,               6’47”, Δημοτικό σχολείο Νιάτων/Αγ. Δημητρίου

Όνειρα, 6′, Δημοτικό Σχολείο Παζινού Ακρωτηρίου Χανίων

Χριστούγεννα στο δρόμο, 6’20”, Δημοτικό Σχολείο Πόρου

Λίμπες, μυλόπετρες και τσόλια! , 10’47, Δημοτικό Σχολείο Πυλάρου

Ani-Mate & Meet the Other – Τήλος 2018, 3’54”, Δημοτικό Σχολείο Τήλου

Το μελισσομήνυμα, 6’32”, Δημοτικού Σχολείο Γαυρίου Άνδρου

Η αρπαγή της Περσεφόνης, 7′, Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών Βαρηκόων Πανοράματος

Mαθήματα εξαφάνισης, 10′,Εργαστήριο Οπτικοακουστικών Μέσων Εκπαιδευτηρίων Αργύρη – Λαιμού

Η εκδίκηση, 10′, Ηλίας Μαθιουδάκης, Ελένη Αθανασά

Μια πρωτοχρονιάτικη περιπέτεια, 6’50”, ΚΔΑΠ “Το παιδικό στέκι”

Το φασαριόζικο σχολείο, 1’49”, ΚΔΑΠ “Το παιδικό στέκι”

Η Φιλίννα στο Μουσείο, 5′, Κωνσταντίνα – Ρόζα Κουτραφούρη

Η τέχνη δίνει φτερά, 1’54”, Παπαστράτειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγριν’ιου

Εξερευνώντας την πόλη, ψάχνοντας εικόνες, 10′              , Πιλοτικό Θερινό Σχολείο Δήμου Βέροιας (4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας)

Ο φίλος μας, ο γίγαντας, 1’52”, Προσχολικό Κέντρο Αθηνών του Α.Τ.Π.ΣΥ.Τ.Ε

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β’  (13- 6 ετών)              

 

10ο Μάτι The Story, 10′, 10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

Η αλλαγή, 4’32”, 11ο ΓΕΛ Περιστερίου

Net end,  10′, 1o Γυμνασιο Πυργου

Norhan, ένα κερί στο σκοτάδι   9’40”, 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-ομάδα πολιτιστικού προγράμματος

Το υπέροχο ψηλαφητό σκοτάδι σου, 7′, 1ο Γυμνάσιο Καβάλας

Ο πλανήτης των διακοπών, 10′  1ο Γυμνάσιο Σύρου

Ρο Ταυ Δέλτα… η επιστροφή     10′, 1ο Γυμνάσιο Σύρου

Έτσι είναι καλύτερα, 5’13”, 1ο Γυμνασίου Αγιάσου

Ξεκόλλα. Μπορείς., 4’57”, 1ο Γυμνασίου Αγιάσου

φίλες για πάντα;, 6’57”, 1ο Γυμνασίου Αγιάσου

Μεταλλεία Ερμιόνης: Πορεία στις ράγες της βιομηχανικής ιστορίας        9’23”     1ο Επαγγελματικό Λύκειο Κρανιδίου

Ο κύβος, 4′, 2ο ΓΕΛ Ηγουμενίτσας

Γιατί, 8′, 2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης

Η Μάσκα, 10′, 2ο Γυμνάσιο Δραπετσώνας

Teacher alert, 6’47”, 2ο Γυμνάσιο Ελ. Βενιζέλου,Χανιά -Κινηματογραφική Λέσχη

Ταξίδι χωρίς σύνορα, 10′, 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής

Κοκορίκος, 10′, 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου

Αρχαίων Διαδίκτυον, 10′, 2ο Γυμνάσιο Πύργου Ηλείας

The dragon with the magic fire,  2’05”,   2ο Γυμνασίο Χανίων

Στον άμαχο, 10′, 2ο Λύκειο Κερατσινίου

Μην κλαις γιέ μου, θα τα λέμε στο messenger    10′, 3ο Γυμνασιο Πυργου

IQ vs EQ, 10′, 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου

ΕΜΠ (ηλεκτρομαγνητικός παλμός), 10′, 4ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης | CineLike Lab

Πέρα από χρώματα και σημαίες,. 8′, 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

Η επανάσταση της  ΜΑΡΙΑΣ ΚΙΟΥΡΙ, 3′, 6o Γυμνάσιο Χανίων

Μπλοκ 15, 6′, 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης

Μπλε Φάλαινα, 10′, 7ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης – Αττικής

Ένας άλλος κόσμος, 3′, 7ο Γυμνάσιο Χανίων

Χαρταετός,  6’30”, 7ο Γυμνάσιο Χανίων

Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ,  6′, 8ο Γυμνάσιο Πειραιά

Το ποντικάκι, 1′, Hadi and Mohammed

Μάσκα,  5′, Kωστής Μαλλιαρόπουλος

Σχετικά με μια αληθινή ιστορία,  2′, Lubna Abas

Δύναμη, 6’34”,  ΓΕΛ. Λεχαινών

Ο Ορισμός της Αγάπης, 9’40”     ΓΕΛ Μολάων “Θοδωρής Καλλιφατίδης”

Γλυκιές ενθυμήσεις,  9′  Γυμνάσιο & ΓΕΛ. Μολάων

Mε την καρδιά μου, 8’40”, Γυμνάσιο Αλικιανού

Μαλάλα, 5’18” Γυμνάσιο Επανομής

Αυτό είναι το Σπάρταθλο, 8’07”, Γυμνάσιο Ζαχάρως

Απλή λογική, 8′ Γυμνασίο Ηράκλειας Σερρών

Το γυάλινο γράμμα, 9′  Γυμνάσιο Λ.Τ Βολισσού

Φιλοκτήτης- ξένη γη, 8’35”, Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου

Ποιος νοιάζεται;, 7′, Γυμνάσιο Λυκόβρυσης | CineLike Lab

Βαδίζοντας στα ιστορικά μονοπάτια του Μούδρου των αρχών του 20ου αιώνα, 10′ ,  Γυμνάσιο Μούδρου “Αργύριος Μοσχίδης”

Τα Δεδομένα, 10′, Γυμνάσιο Μοχού Ν. Ηρακλείου

Χαμένες Πατρίδες, 9′, Γυμνάσιο Πεδινής

Απρόσμενη συνάντηση, 3′, Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων

Μία έκρηξη!, 10′, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη

Το τραγούδι των γλάρων, 10′, Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου

Η ουτοπία μου, 10′, Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις

Πλεύσεις ονείρων, 10′, Ημερήσιο ΓΕΛ Ευηνοχωρίου

Τα καμώματα του Ξεφτέρη, 8’16”, Λιβανειο – 2o Γυμνάσιο Χίου

Διακιδκτυακός έρωτας, 5′, Παραγωγή Αγροκώστας

My lonely Planet, 10′, Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών

Το θρανίο,   2′,  Πέτρος Φλωράκης

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ’  (17- 20 ετών)

 

Ρουτίνα, 7′, 1o ΕΠΑΛ Αιγάλεω

Think again, 10′ 1η Κοινότητα Ανιχνευτών Πύργου

Αριστόμαγκες, 10′, 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

Ασύμπτωτες πορείες, 10′, 1ο ΓΕΛ Χίου

Το τιμόνι κουταμάρες δεν σηκώνει, 4’55”, 1ο ΕΠΑ.Λ. Άργους

Το άνθος του γυαλού, 10′, 1ο ΕΠΑΛ Βροντάδου

Ταξίδι από Ανατολή προς Δύση, 10′, 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Άργους

Το Αστέρι Κι η Ευχή, 10′, 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Άργους

Άτροπος, 9’40”, 2ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών

Wildness, 3’59” 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης

Αυτό το πτηνό είναι πολύ σπάνιο, 8’16”, Barracuda films

Limited time, 3′ , Βασιλική Τσιμπά

Σκια, 7′,  ΓΕ.Λ. Επανομής

Τάδε Εφη:”ουδέν κακόν αμιγές καλού”, 7′, ΓΕΛ Ν. Αλικαρνασσού

Γύρνα πίσω, 9’40”, ΓΕΛ Πευκών Θεσσαλονίκης

Κλικ, 10′, ΓΕΛ Λάλα

Αγελούδες, 6’35”, ΓΕΛ Τήνου

Η ζωή είναι αλλού, 3’25”, Γιώργος Λαμπρόπουλος

Κυνηγώντας Χίμαιρες, 10′, Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου

Δύο έφηβοι – Δύο Περιπέτειες,   9′, ΕΠΑΛ Καστοριάς

Νίκη, 9’53”, Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις

Παγιδευμένοι, 3′, Μαρία Νεφέλη Νταντουρή

Η δική μου ομόνοια, 3′  , Νίκος Ξυράφης

Advertisements
%d bloggers like this: