Camera Zizanio

Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΛΩΝ / Ελληνικό Τμήμα


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ – 30 – ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

 

19:00- 21:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

  • Ένας για όλους > 10′, 2018 / Α / 5ο Δημοτικό Σχολείο Ναυπλίου
  • Αρχαίων Διαδίκτυον > 10′, 2018 / Β / 2ο Γυμνάσιο Πύργου Ηλείας
  • Net end > 10′, 2017 / Β / 1o Happily Ever After… > 9’33”, 2018 / A / 6ο Δημοτικό σχολείο Πύργου, Høng Privatskole,Colegio Inmaculada-Jesuitas de Alicante,Lækjarskóli
  • Γυμνάσιο Πύργου
  • Κλικ > 10′, 2018 / Γ / ΓΕΛ Λάλα
  • Think again > 10′, 2017 / Γ / 1η Κοινότητα Ανιχνευτών Πύργου
  • Μην κλαις γιέ μου, θα τα λέμε στο messenger > 10′, 2018 / Β / 3ο Γυμνάσιο Πύργου
  • Δύναμη > 6’34”, 2018 / Β / ΓΕ.Λ. ΛεχαινώνΑυτό είναι το Σπάρταθλο > 8’07”, 2018 / Β / Γυμνάσιο Ζαχάρως
  • Χαμένες Πατρίδες > 9′, 2018 / Β / Γυμνάσιο Πεδινής
  • Το προσφυγάκι > 2’19”, 2018 / Β / 3ο ΓΕΛ Πύργου

ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ (εκτός συναφωνισμού)

  • Το μαγικό σχολείο,9’, 1ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας.
  • Το τραίνο της αγάπης, 10’, 1ο Γυμνασίου Πύργου
  • Χριστουγεννιάτικη ιστορία, 15’, 3ο Λύκειο Πύργου
  • ΟΛΕ!, 4’, 4ο Γυμνασίου Πύργου

 

ΣΑΒΒΑΤΟ – 1 – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

10:00- 11:30      ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜ

  • Αυτό το πτηνό είναι πολύ σπάνιο > 8’16”, 2018 / Γ / Barracuda films
  • Limited time > 3′, 2018 / Γ / Βασιλική Τσιμπά
  • Σκια > 7′, 2018 / Γ / ΓΕ.Λ. Επανομής
  • Τάδε Εφη:”ουδέν κακόν αμιγές καλού” > 7′, 2017 / Γ / ΓΕΛ Ν. Αλικαρνασσού
  • Γύρνα πίσω > 9’40”, 2018 / Γ / ΓΕΛ Πευκών Θεσσαλονίκης
  • Ο Ορισμός της Αγάπης > 9’40”, 2018 / Β / ΓΕΛ Μολάων “Θοδωρής Καλλιφατίδης”
  • Γλυκιές ενθυμήσεις > 9′, 2018 / Β / Γυμνάσιο & ΓΕΛ. Μολάων
  • Mε την καρδιά μου > 8’40”, 2017 / Β / Γυμνάσιο Αλικιανού
  • Μαλάλα > 5’18”, 2018 / Β / Γυμνάσιο Επανομής
  • Μεταλλεία Ερμιόνης: Πορεία στις ράγες της βιομηχανικής ιστορίας > 9’23”, 2018 / Β / 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Κρανιδίου
  • Γιατί > 8′, 2018 / Β / 2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης
  • Χαρταετός > 6’30”, 2018 / Β / 7ο Γυμνάσιο Χανίων

 

11:45 – 13:30

  • Με αγάπη > 8′, 2018 / Α / 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
  • Η Οικογένεια Τσιγκούνηδων > 4′, 2018 / Α / 12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας
  • Κάνε το καλό και πέτα το στον ουρανό > 4’09”, 2017/ Α / 1ο Δημοτικό Σχολείο Θέρμης Θεσσαλονίκης
  • Ιστορία της ελληνικής τοιχογραφίας > 4’35”, 2018 / Α / 1ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου
  • Ani-Mate & Meet the Other – Τήλος 2018 > 3’54”, 2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Τήλου
  • Το μελισσομήνυμα > 6’32”, 2018 / Α / Δημοτικού Σχολείο Γαυρίου Άνδρου
  • Η αρπαγή της Περσεφόνης > 7′, 2017 / Α / Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών Βαρηκόων Πανοράματος
  • Ο φίλος μας, ο γίγαντας > 1’52”, 2017 / Α / Προσχολικό Κέντρο Αθηνών του Α.Τ.Π.ΣΥ.Τ.Ε
  • Μια πρωτοχρονιάτικη περιπέτεια > 6’50”, 2017 / Α / ΚΔΑΠ “Το παιδικό στέκι”
  • Το φασαριόζικο σχολείο > 1’49”, 2018 / Α / ΚΔΑΠ “Το παιδικό στέκι”
  • IQ vs EQ> 10′, 2018 / Β / 4ο ΓΕΛ Ζωγράφου
  • Norhan, ένα κερί στο σκοτάδι > 9’40”, 2018 / Β / 1ο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-ομάδα πολιτιστικού προγράμματος
  • Το υπέροχο ψηλαφητό σκοτάδι σου > 7′, 2018 / Β / 1ο Γυμνάσιο Καβάλας
  • Ρο Ταυ Δέλτα… η επιστροφή > 10′, 2018 / Β / 1ο Γυμνάσιο Σύρου
  • έτσι είναι καλύτερα > 5’13”, 2018 / Β / 1ο Γυμνασίου Αγιάσου
  • Ξεκόλλα. Μπορείς > 4’57”, 2018 / Β / 1ο Γυμνασίου Αγιάσου
  • Φίλες για πάντα; > 6’57”, 2018 / Β / 1ο Γυμνασίου Αγιάσου
  • The dragon with the magic fire > 2’05”, 2018 / Β/ 2ο Γυμνασίο Χανίων

 

17:00- 19:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

  • Στη Χώρα των Μεγάλων Κουταλιών > 9’32’’, 2018 / Α / 1ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας
  • Mαθήματα εξαφάνισης > 10′, 2018 / Α / Εργαστήριο Οπτικοακουστικών Μέσων Εκπαιδευτηρίων Αργύρη – Λαιμού
  • Το αεροπλάνο > 2′, 2018 / Α / 2ο Ειδικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • Εξερευνώντας την πόλη, ψάχνοντας εικόνες > 10′, 2018 / Α / Πιλοτικό Θερινό Σχολείο Δήμου Βέροιας (4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας)
  • Η Μάσκα > 10′, 2018 / Β / 2ο Γυμνάσιο Δραπετσώνας
  • My lonely Planet > 10′, 2017 / Β / Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Το θρανίο > 2′, 2018/ Β / Πέτρος Φλωράκης
  • Το τιμόνι κουταμάρες δεν σηκώνει > 4’55”, 2018 / Γ / 1ο ΕΠΑ.Λ. Άργους
  • Το άνθος του γυαλού > 10′, 2018 / Γ / 1ο ΕΠΑΛ Βροντάδου
  • Ταξίδι από Ανατολή προς Δύση > 10′, 2018 / Γ / 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Άργους
  • Το Αστέρι Κι η Ευχή > 10′, 2018 / Γ / 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Άργους
  • Άτροπος > 9’40”, 2018 / Γ / 2ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών
  • Κοκορίκος > 10′, 2018 / Β / 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου
  • ΕΜΠ (ηλεκτρομαγνητικός παλμός) > 10′, 2018 / Β / 4ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης | CineLike Lab
  • Πέρα από χρώματα και σημαίες > 8′, 2018 / Β / 5ο Γυμνάσιο Ζωγράφου

 

ΚΥΡΙΑΚΗ -2- ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

10:00 – 11:30 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • Όνειρα > 6′,2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Παζινού Ακρωτηρίου Χανίων
  • Χριστούγεννα στο δρόμο > 6’20”> 2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Πόρου
  • Λίμπες, μυλόπετρες και τσόλια! > 10’47, 2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Πυλάρου
  • Όταν τους άλλους βοηθάς > 2’52” / 2017 / Α / 5ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου
  • Χαμένο αγόρι > 1’40”, 2018 / Α / 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • Γίνε η γέφυρα της ζωής > 3′, 2018 / Α / 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • Reunion> 10′, 2018 / Α / 8ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, 16 ΕQ
  • Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ > 6′, 2018 / Β / 8ο Γυμνάσιο Πειραιά
  • Wildness > 3’59”, 2018 / Γ / 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης
  • Μπλοκ 15> 6′, 2018> / Β / 7ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης
  • Κυνηγώντας Χίμαιρες > 10′, 2018 / Γ / Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου
  • Δύο έφηβοι – Δύο Περιπέτειες> 9′, 2018 / Γ / ΕΠΑΛ Καστοριάς
  • Νίκη > 9’53”, 2017 / Γ / Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις
  • Παγιδευμένοι > 3′, 2018 / Γ / Μαρία Νεφέλη Νταντουρή
  • Η δική μου ομόνοια > 3′, 2018 / Γ / Νίκος Ξυράφης

 

11:45- 13:30 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • 10ο Μάτι The Story > 10′, 2018 / Β / 10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου
  • Απλή λογική > 8′, 2018 / Β / Γυμνασίο Ηράκλειας Σερρών
  • Το γυάλινο γράμμα > 9′, 2018 / Β / Γυμνάσιο Λ.Τ Βολισσού
  • Φιλοκτήτης- ξένη γη > 8’35”, 2018 / Β / Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου Λήμνου
  • Βαδίζοντας στα ιστορικά μονοπάτια του Μούδρου των αρχών του 20ου αιώνα > 10′, 2018 / Β / Γυμνάσιο Μούδρου “Αργύριος Μοσχίδης”
  • Τα Δεδομένα
  • 10′, 2018 / Β / Γυμνάσιο Μοχού Ν. Ηρακλείου
  • Μπλε Φάλαινα > 10′, 2018 / Β / 7ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης – Αττικής
  • Ταξίδι χωρίς σύνορα > 10′, 2018 / Β / 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής
  • Στον άμαχο > 10′, 2018 / Β / 2ο Λύκειο Κερατσινίου
  • Η Μαυροσκουφίτσα και το Καταραμένο Δέντρο > 2′, 2018 / Α / 3ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας
  • Το σπίτι > 7’51”, 2018 / Α / 8ο νηπιαγωγείο Γαλατσίου

 

17:00- 19:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • All that we share > 2’18”, 2018 / Α / 2ο Δημοτικό σχολείο Σκάλας Λακωνίας
  • Αχ, αφτό το αυ> 6’47”, 2018 / Α / Δημοτικό σχολείο Νιάτων/Αγ. Δημητρίου
  • Η εκδίκηση > 10′, 2018 / Α / Ηλίας Μαθιουδάκης, Ελένη Αθανασά
  • Η Φιλίννα στο Μουσείο > 5′, 2018 / Α / Κωνσταντίνα – Ρόζα Κουτραφούρη
  • Μωρομάνα > 10′, 2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας
  • Ani-Mate & Meet the Other – Λέρος 2018 > 3’04”, 2018 / Α / Δημοτικό Σχολείο Λακκίου Λέρου
  • Απρόσμενη συνάντηση > 3′, 2017 / Β / Γυμνάσιο Πλατανιά Χανίων
  • Μία έκρηξη!> 10′, 2018 / Β / Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη
  • Το τραγούδι των γλάρων> 10′, 2018 / Β / Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Σύρου
  • Η ουτοπία μου > 10′, 2018 / Β / Εσπερινό Γυμνάσιο Μυτιλήνης με Λυκειακές Τάξεις
  • Πλέυσεις ονείρων > 10′, 2018/ Β / Ημερήσιο ΓΕΛ Ευηνοχωρίου
  • Τα καμώματα του Ξεφτέρη > 8’16”, 2018 / Β / Λιβανειο – 2o Γυμνάσιο Χίου
  • Διακιδκτυακός έρωτας > 5′, 2018 / Β / Παραγωγή Αγροκώστας
  • Η επανάσταση της Μαρίας Κιουρί > 3′, 2018 / Β / 6o Γυμνάσιο Χανίων
  • Teacher alert > 6’47”, 2017 / Β / 2ο Γυμνάσιο Ελ. Βενιζέλου,Χανιά -Κινηματογραφική Λέσχη
  • Μάσκα > 5′, 2017 / Β / Kωστής Μαλλιαρόπουλος
  • Ποιος νοιάζεται; > 7′, 2018 / Β / Γυμνάσιο Λυκόβρυσης | CineLike Lab
  • Las Ptinas > 8’45”, 2018 / Α / PCAI Junior – Eκπαιδευτήρια Γείτονα

 

ΔΕΥΤΕΡΑ – 3 – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

11:00- 12:00 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

  • Αριστόμαγκες > 10’, 2018 / Γ / 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου
  • Σχετικά με μια αληθινή ιστορία > 2’ / 2018 / Β / Lubna Abas
  • Το ποντικάκι> 1′, 20108 / B / Hadi and Mohammed
  • Ασύμπτωτες πορείες > 10′, 2018/ Γ / 1ο Γενικό Λύκειο Χίου
  • Η τέχνη δίνει φτερά > 1’54”, 2018 / Α / Παστράτειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγρινίου

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ & ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

  • Vincent Van Gogh Εφιάλτες και Όνειρα > 5’, 2017 / Α / 2ο Δημοτικό Νέας Σμύρνης
  • Μια φωλιά για τα πουλιά μια γωνιά για τα παιδιά > 2’05”, 2018 / Α / 1ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
  • Η αλλαγή > 4’32”, 2018 / Β / 11ο ΓΕΛ Περιστερίου
  • Ένας άλλος κόσμος > 3′, 2018 / B / 7ο Γυμνάσιο Χανίων
  • Ο κύβος > 4′, 2018 / Β / 2ο ΓΕΛ Ηγουμεντίτσας
  • Η ζωή είναι αλλού > 3’25”, 2018 / Γ / Γιώργος Λαμπρόπουλος
  • Ρουτίνα > 7′, 2017 / Γ / 1o ΕΠΑΛ Αιγάλεω
Advertisements
%d bloggers like this: